Pozvánka
O nás
Akce 2003
Aircombat
Naše letiště
Naše modely
Album
kroužek
Co se dělo
Odkazy


V Žamberku bude mistrovství světa!

Skvělá zpráva pro příznivce malých letadel a vzrušující zábavy: Poslední prázdninový víkend se stane letiště aeroklubu v Žamberku dějištěm mistrovství světa v modelářské kategorii RC aircombat.
O co vlastně jde? RC aircombat (vzdušný souboj) vznikl na základě touhy modelářů napodobit se svými modely skutečné souboje velkých stíhaček. Modely jsou věrnými zmenšeninami stíhaček z období let 1935 až 1945, zhotovenými v měřítku 1:12 zbarvenými stejně jako jejich velké předlohy. Písmena RC v názvu pak znamenají, že modely jsou modelářem ovládány na dálku vysílačem.
A jak vypadá souboj těchto, něco málo přes jeden metr velkých letadel? Ve vzduchu létá najednou až sedm modelů. Každý z nich za sebou vleče papírovou 12m dlouhou stuhu. Během sedmiminutového pracovního času se piloti snaží dostat svůj model co nejrychleji do vzduchu a obratným manévrováním useknout stuhu některému ze soupeřů a přitom si svoji ochránit. Výsledkem je bzučící klubko malých stíhaček, rejdících vzduchem ve snaze dosáhnout co nejvíce bodů za seky do stuh a přitom se nesrazit s protivníkem. To vše se opakuje postupně v pěti kolech, sedm nejlepších navíc, ještě ve finále. V loňském roce modelářský klub Orlík Žamberk již jednu takovou soutěž zorganizoval, ale bohužel, pro špatné počasí byla zrušena.
Letos budou soutěže v Žamberku hned dvě: první, s názvem "Aces & Warbirds", se koná 6.7.2002 a bude poslední prověrkou organizátorů i českých reprezentantů v této kategorii. Vyvrcholením sezóny ovšem nastane 30.8. až 1.9.2002, kdy se uskuteční mistrovství světa pod názvem "World Aircombat Scale Games 2002" (WASG 2002). Do této chvíle pořadatelé registrují přihlášky modelářů z Běloruska, Finska, Německa, Rakouska, Slovenska, Švédska, Velké Británie a USA. O konečné nominaci českých pilotů bude rozhodnuto po soutěži "Aces & Warbirds". Určitě nebudou hrát druhé housle, neboť v minulých dvou letech slavili úspěchy na mistrovství světa v Německu (2. místo Machura), na mistrovství Evropy ve Slovinsku (2. místo Machura, 4. místo Foršt), na Eurocupu v Holandsku (1. místo Synáč) i loňském Eurocupu v Mělníku (1. místo Synáč). Diváci se tedy mají nač těšit a držet přitom palce našim stíhačům.
Zorganizování této, v Žamberku výjimečné akce, není snadnou záležitostí a vyžádá si ještě mnoho úsilí organizátorů - členů modelářského klubu Orlík Žamberk a organizace ACES (česká skupina mezinárodní organizace pro aircombat) a neobejde se bez materiální i finanční pomoci sponzorů - příznivců modelářů. Svoji podporu soutěže již vyjádřil starosta města Žamberka pan Miloslav Chvátil a převzal záštitu nad mistrovstvím světa.
Využívám proto i této příležitosti a obracím se s prosbou o sponzorskou účast podnikatelů na tomto projektu. Přivítáme jakoukoliv i tu sebemenší pomoc. Přejeme si, aby obě soutěže proběhly důstojně, v duchu fair-play a dobře prezentovali české letecké modeláře i naše město v modelářském světě. K účasti a podpoře našich pilotů-modelářů zveme i Vás diváky. Podrobnější informace průběžně zveřejníme na plakátech a internetových stránkách:

http://www.aircombat.cz a http://www.modelar.zamberk.cz

Za organizační výbor WASG 2002
Miroslav Štěpán
předseda LMK Orlík    počet přístupů:
kódování: ISO-8859-2
© LMK Orlík Žamberk, 2003
e-mail: orlik_zamberkcentrum.cz
webmaster: mirek_stepancentrum.cz
Na hlavní stránku
poslední aktualizace: 26. 9. 2006