Aces & Warbirds
O nás
Akce 2003
Aircombat
Naše letiště
Naše modely
Album
kroužek
Co se dělo
OdkazyLeteckým esům osekalo stuhy deštivé počasí, aneb všechna snaha byla marná.

Poslední soutěží naší letošní modelářské sezony měla být premiéra RC Aircombat s názvem "Aces & Warbirds". Měla, leč nebyla.
Soutěž jsem začal připravovat ihned po Eurocupu v Mělníku. Termín 8. 9. 2001 byl zvolen již před rokem. Skrýval naději počasí babího léta, účast skutečných pilotních es, kteří přez letní prázdniny abstinovali a potřebovali si připsat jedny z posledních bodů do celoročního žebříčku, i pravděpodobnou návštěvu diváků navrátivších se z dovolené. Itinerář přípravných prací čítal na 70 položek, které se týmu organizátorů podařilo téměr všechny naplnit. Ještě týden před soutěží byly předpovědi počasí optimistické. Jak se postupně blýžil konec týdne, přibývala v předpovědích oblačnost a déšť. V pátek, den před vlastní soutěží, byla celá obloha pokryta nízkou těžkou oblačností, zatím beze srážek. Po třetí hodině odpoledne se začali sjíždět první piloti v čele se Zikim a Hrochem. Zatímco jsem s partou klubových kolegů připravoval vytyčení prostoru pro diváky, safety line a pod. Hoši z Flying killers šli do vzduchu k tréninkovým letům. Přestože jsem neměl čas sledovat intenzivní "tréninkové" heaty, zaznamenal jsem jeden kill, když Hrochův P51 přišel o kus křídla při střetu s cvičným hornoplošníkem. Na něm jsem zaznamenal pouze zlomenou vrtuli. Postupně přijeli ještě další boys a létalo se až do tmy. Poté následovala menší "kulturní" akce se zpěvy a "hrou" na křídlovku Ondřeje Štěpána a noční lety Blériotova? samokřídla osvětleného jen dvěma cigaretami a kuželem polovybité kapesní svítilny. Když si samokřídlo vykouřilo své cigarety a vylétlo z kužele chabého světla svítilny, zaslechl jsem jen povel ze tmy "Stáhni plyn a dotáhni". Poté následovala pátrací akce zúčastněných za svitu reflektorů džípa a blesků mého fotoaparátu. Pohodu večera ukončil po desáté hodině déšť a dopité lahve pití pro dospělé.
Sobotní ráno bylo nevlídné: oblačnost až na zem, drobný, hustý déšť, silný vítr a zima. Meteorologickou mluvou se jednalo o přechod studené fronty s prognózou zesilujícího větru a přechodu k přeháňkám. Horší počasí už nemohlo být. S týmem organizátorů jsme sice vše připravili k soutěži, ale víceméně mně bylo jasné, že létat se asi nebude. Mezitím dorazila většina přihlášených pilotů a po příjezdu Jerryho jsme na briefingu v hangáru aeroklubu konání soutěže "odpískali". Jediný Ziki s Hrochem se pokusili rozehnat mraky Mustangem, ale bez výsledku. Nakonec jsme si ve skupinkách podebatovali o svých problémech i plánech, vypili kávu z kelímku a před polednem se rozjeli na své mateřské základny. Tak snad příště, v roce 2002...


Slávek
Fighting Eaglets
Pořadatelé tímto děkují těmto sponzorům:
    počet přístupů:
kódování: ISO-8859-2
© LMK Orlík Žamberk, 2003
e-mail: orlik_zamberkcentrum.cz
webmaster: mirek_stepancentrum.cz
Na hlavní stránku
poslední aktualizace: 26. 9. 2006